40-lecie OSP Wielopole

19 sierpnia 2007 roku w miejscowości Wielopole odbyły się obchody 40-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Wielopolu.
Uroczystości rozpoczęły się o 15:00 wprowadzeniem pocztów sztandarowych i mszą polową, którą poprowadził ks. Stanisław Strzeliński. Po mszy przystąpiono do części oficjalnej, którą rozpoczął prowadzący uroczystość, druh Kazimierz Klimczak.
Na wstępie Prezes OSP Wielopole przywitał wszystkich oraz przybliżył 40-letnią działalność jednostki.
Po krótkim wprowadzeniu nastąpiło wręczenie medali i odznaczeń strażackich, które otrzymali:
Złoty order zasłużenia dla związku OSP
1. Stanisław Fabjański
2. Henryk Trocha
3. Jerzy Nizołęcki
Srebrny order zasłużenia dla związku OSP
1. Henryk Fabjański
2. Mieczysław Józefiak
3. Czesław Fabjański
4. Mariusz Fabjański
5. Andrzej Mielcarek
Brązowy order zasłużenia dla związku OSP
1. Jarosław Grzybowski
2. Jarosław Bącler
Za wysługę lat
1. Sebastian Linka- 5 lat
2. Paweł Kasprzak- 5 lat
3. Artur Walczak- 5 lat
4. Jarosław Bącler- 5 lat
5. Piotr Piekarski- 10 lat
6. Jarosław Grzybowski- 10 lat
7. Mariusz Fabjański- 10 lat
8. Henryk Fabjański- 20 lat
9. Mieczysław Józefiak- 25 lat
10. Czesław Fabjański- 30 lat
11. Jacek Maćczak- 30 lat
12. Zdzisław Wszędybył- 30 lat
13. Stanisław Fabjański- 35 lat
Za wysługę 40 lat odznaczenia otrzymali:
1. Eugeniusz Kowalczyk
2. Jerzy Nizołęcki
3. Tadeusz Piekarski
4. Henryk Trocha
5. Jakub Woźniak
Po tej części przyszedł czas na przemówienia zaproszonych gości. Pierwszy w imieniu samorządu województwa wielkopolskiego przemówił Jan Chmielewski, radny sejmiku wojewódzkiego. Po nim życzenia w imieniu Zarządu Powiatowego Związku OSP złożył Mirosław Sekura. Na sam koniec głos zabrał Burmistrz Gminy i Miasta Tuliszków, a także członek OSP Wielopole Grzegorz Ciesielski.
Odczytano również list gratulacyjny od Posła na Sejm RP Ireneusza Grzeszczaka.
Po odczytaniu wszystkich życzeń i listów gratulacyjnych prowadzący poczty sztandarowe Robert Zabłocki wydał rozkaz odmaszerowania do miejsc zakwaterowania, kończąc tym samym oficjalną część, po której nastąpiła część rozrywkowa.
Na scenę wszedł zespół ludowy Wrzos z Grzymiszewa, którego członkinie i członkowie należą do struktur OSP. Dla uczczenia 40-lecia Wrzos zaśpiewał kilka piosenek przy akompaniamencie akordeonu i skrzypiec. W międzyczasie odbywała się loteria fantowa zorganizowana przez OSP Wielopole, w której oprócz nagród rzeczowych mozna było wygrać kury, kaczki a nawet gołębie. Nie trwała jednak ona długo, jako iż pomimo tego iż było dużo losów, cieszyła się wielkim zainteresowaniem i w ciągu godziny wszystkie zostały sprzedane.
Na zakończenie przy piosenkach granych przez zespół Gryffis odbyła się zabawa taneczna, która trwała do późnych godzin nocnych.
19 sierpnia 2007 roku w miejscowości Wielopole odbyły się obchody 40-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Wielopolu.

Czytaj więcej...

Przymusowe lądowanie

1 sierpnia 2007 r. w miejscowości Sarbicko, gmina Tuliszków przymusowo lądował szybowiec, który brał udział w zawodach szybowcowych o Puchar Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Piloci startujący w zawodach, startowali w Michałkowie koło Ostrowa Wielkopolskiego, a jednym z punktów trasy był Turek. W drodze powrotnej, pilot szybowca Jan Spałek, na co dzień instruktor lotnictwa, zmuszony był do przymusowego lądowania w Sarbicku.
"Nie złapałem odpowiedniego wznoszenia w miejscu w którym się go spodziewałem"- mówi mieszkaniec Leszna- "Na szczęście miałem gdzie lądować". Samemu pilotowi nic się nie stało, gdyż pole na którym wylądował, prócz tego że było grząskie, świetnie nadawało się do lądowania, przymusowego oczywiście.
Podczas oczekiwania na przyczepę z Ostrowa Wielkopolskiego, Pan Jan opisał zebranej młodzieży budowę szybowca oraz podstawy lotu szybowcowego.
1 sierpnia 2007 r. w miejscowości Sarbicko, gmina Tuliszków przymusowo lądował szybowiec, który brał udział w zawodach szybowcowych o Puchar Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Czytaj więcej...

Zakończyły się półkolonie

27 lipca 2007 r. Zakończyły się półkolonie „Integracyjne lato w mieście” organizowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i ich Rodzin „Promyk” w Tuliszkowie.
Półkolonie odbywały się w dniach od 16 lipca do 27 lipca 2007r i wzięło w nim udział 18 dzieci. Zajęcia, dzięki życzliwości Pana Dyrektora Mirosława Rojka, odbywały się w Miejsko-Gminnym Domu Kultury. Dzieci miały możliwość skorzystania z zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, ruchowych, plastycznych, muzycznych, przyrodniczych, i z dogoterapii. Oprócz tego podczas jednego ze spotkań dorośli czytali bajki dla dzieci, a pociechy wykonały bardzo ładne prace plastyczne.
W czasie półkolonii odwiedził nas również Pan Policjant - dzieci były bardzo zainteresowane jego pogadanką. Piękna pogoda umożliwiła zorganizowanie wycieczek. Dzieci poznały bliżej swoją miejscowość, a także okoliczne jeziora.
Najbardziej zachwycone były podczas rejsu statkiem „Pawełek” po jeziorze ślesińskim. W przedostatnim dniu zajęć dzieci namalowały piękne prace na konkurs zorganizowany przez Fundację „Zdążyć z Pomocą” o tematyce „Wakacje Marzeń”- mamy nadzieję, że prace wezmą udział na wernisażu w Warszawie.
Dzieciom pozostało dużo wspomnień i nowych przyjaźni. Nabyły one nowych umiejętności i nauczyły się współpracy w grupie, a także zrozumienia i tolerancji dla innych ludzi. Na zakończenie półkolonii podczas poczęstunku dzieci otrzymały dyplomy i drobne upominki.
Półkolonie odbyły się dzięki sponsorom: firmie „Ośrodek Szkolenia Kierowców” Grażyna Jońska, Gronostaj Halina Zakład Fryzjerski, Teresa Nowak-Sklep Wielobranżowy, Jerzy Zabłocki-Sklep meblowy, Stachurski Mirosław Zakład Usługowo-Transportowy, i rodzicom oraz opiekunom dzieci, którym gorąco dziękujemy a także dzięki pracy wolontariuszy.
Miejmy nadzieję, iż w następne wakacje na kolejnych półkoloniach „Integracyjne lato w mieście” grupa będzie jeszcze liczniejsza.
27 lipca 2007 r. Zakończyły się półkolonie „Integracyjne lato w mieście” organizowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i ich Rodzin „Promyk” w Tuliszkowie.

Czytaj więcej...

Otwarto punkt informacyjny

23 lipca 2007 roku w Urzędzie Gminy i Miasta Tuliszków otworzono punkt informacyjny.
Punkt umieszczony jest na parterze budynku urzędu i ma stanowić miejsce pierwszego kontaktu z petentem. To właśnie w punkcie informacyjnym petenci Urzędu Gminy  i Miasta Tuliszków będą mogli otrzymać niezbędne formularze i uzyskać informacje o trybie załatwienia sprawy.
Celem otwarcia punktu informacyjnego jest usprawnienie pracy urzędu oraz szybszy obieg informacji poprzez skierowanie interesantów do właściwego urzędnika. Punkt informacyjny funkcjonuje w godzinach pracy urzędu, czyli od godziny 7:30 do 15:30.
23 lipca 2007 roku w Urzędzie Gminy i Miasta Tuliszków otworzono punkt informacyjny.

Czytaj więcej...

Sesja Rady Gminy i Miasta Tuliszków

12 lipca 2007 roku o godz. 15:30 w Sali Posiedzeń w Urzędzie Gminy w Tuliszkowie odbyła się kolejna sesja Rady Miejskiej.
Sesja rozpoczęła się od wręczenia zaświadczenia o wyborze, które wręczył nowemu radnemu Przewodniczący Gminnej Komisji Wyborczej Krzysztof Konieczka. Następnie przystąpiono do zaprzysiężenia nowego radnego Zbigniewa Stachurskiego, który wygrał wybory uzupełniające 24 czerwca 2007 r. i zajął miejsce Teresy Grażyny Glicza. Nowy radny ma 29 lat, jest żonaty i ma jedno dziecko. Prowadzi własną działalność gospodarczą już od 9 lat, prowadząc rodzinny biznes motoryzacyjny.
Podczas sesji wprowadzono zmiany w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego gminy i miasta Tuliszków. Oprócz tego radni rozpatrywali wnioski o zaciągnięcie kredytów inwestycyjnych na „Budowę kanalizacji deszczowej na Osiedlu Młodych w Tuliszkowie”, „Budowę Sali sportowej w Grzymiszewie”, „Budowę drogi gminnej Wielopole- Wróblina” i „Budowę drogi gminnej Kiszewy- Grabowiec”. Radni podjęli również decyzję o przystąpieniu do związku międzygminnego „Związek Gmin Powiatu Tureckiego”.
Sesja zakończyła się po godzinie 18:00.
12 lipca 2007 roku o godz. 15:30 w Sali Posiedzeń w Urzędzie Gminy w Tuliszkowie odbyła się kolejna sesja Rady Miejskiej.

Czytaj więcej...

Wybory uzupełniające

24 czerwca 2007 roku w Tuliszkowie odbyły się wybory uzupełniające do Rady Miejskiej Gminy Tuliszków. Przypomnijmy, iż po rezygnacji z mandatu radnej Teresy Grażyny Glicza, sekretarz wyborczy rozpisał na terenie miasta wybory uzupełniające.
Tym razem w wyborcze szranki stanęło 2 kandydatów. Pierwszym był Zbigniew Stachurski wystawiony przez KWW "Gmina z Przyszłością". Drugim kandydatem, który został zgłoszony przez KWW "Tadeusz Wawrzyniak", był Józef Cichocki.
W niedziele, 24 czerwca tylko 266 Tuliszkowiaków wzięło udział w wyborach, co stanowi znikomy procent uprawnionych do głosowania. 159 wyborców postanowiło oddać swój głos na Zbigniewa Stachurskiego. Mniej osób, bo 107 poparło Józefa Cichockiego. Taki wynik zagarantował wejście do rady młodszego z kandydatów.
Kampania wyborcza, choć krótka przebiegła wzorowo, w atmosferze obupólnego poszanowania. Obaj kandydaci w swych kampaniach postawili na plakaty, ale przede wszystkim na bezpośrednie spotkania z wyborcami. Jak widać minimalnie lepszy okazał się Stachurski.
Obojgu kandydatom należą się gratulacje, jako iż samym startem w wyborach wykazali się cywilną odwagą oraz zainteresowaniem o losy swojego miasta. Niestety zwyciężca mógł być tylko jeden.
24 czerwca 2007 roku w Tuliszkowie odbyły się wybory uzupełniające do Rady Miejskiej Gminy Tuliszków. Przypomnijmy, iż po rezygnacji z mandatu radnej Teresy Grażyny Glicza, sekretarz wyborczy rozpisał na terenie miasta wybory uzupełniające.

Czytaj więcej...

Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze w Krępie

24 czerwca 2007 roku o godzinie 15 w miejscowości Krepa, rozpoczęły się Gminne Zawody Sportowo Pożarnicze. Wzięło w nich udział 16 drużyn z 14 jednostek OSP z terenu gminy 13 męskich i 3 kobiece)
Podczas odprawy dowódcy drużyn otrzymali wszelkie niezbędne informacje i ostrzeżenia o przestrzeganiu regulaminu zawodów.
Zawody rozpoczęły się od sztafety pożarniczej na dystansie 350 m, podczas której druhowie musieli się wykazać zwinnością i szybkością.
W sztafecie udział brało po 7 zawodników, z których każdy miał do przebiegnięcia 50 m toru, na którym znajdowały się przeszkody takie jak płotek lekkoatletyczny, rów czy drewniana ściana.
Drużyny żeńskie pokonywały ten sam dystans, jednak w odrużnieniu od drużyn męskich nie musiały pokonywać przeszkody, którą była drewniana ściana. Została ona zastąpiona przez płotek lekkoatletyczny. Kobiety startowały w następującej kolejności: OSP Tuliszków, OSP Krępa i OSP Sarbicko.
Komisja sędziowska z Państwowej Straży Pożarnej pomimo dobrych czasów, jakie uzyskały poszczególne drużyny, wiele z drużyn ukarała punktami karnymi za błędy w sztafecie pożarniczej. Wielkiego pecha miała drużyna z Tuliszkowa, która otrzymała 20 punktów karnych za niewłaściwe pasy bojowe. Taka ilość punktów karnych praktycznie odebrała męskiej drużynie z Tuliszkowa szansę na zwycięstwo. Dowódca drużyny złożył w tej sprawie protest, który jednak został przez Komisję z PSP rozpatrzony negatywnie.
Kolejną częścią zawodów, była część bojowa, w której strażacy musieli się wykazać umiejętnościami praktycznymi. W tej części demonstrowali swoje umiejętności operacyjne oraz działanie zespołowe.
Oprócz czasu wykonania ćwiczeń bojowych, ważna była precyzja i dokładność. W tej konkurencji również nie obyło się bez punktów karnych i kilka drużyn zostało ukarane. W wyniku protestów zostały zdyskwalifikowane żeńskie drużyny pożarnicze z OSP Tuliszków i OSP Sarbicko. Najwięcej skorzystała na tym OSP Krępa, zostając samotnie na "placu boju" zdobyła pierwsze miejsce.
Po tej części nastąpiło oficjalne wręczenie nagród, medali i pucharów. Klasyfikacja medalowa przedstawiała się następująco:
w kategrii A (męskie drużyny pożarnicze)
1 miejsce - Puchar Burmistrza Tuliszkowa, złote medale oraz czek na sprzęt dla osp w wysokości 600 zł otrzymała OSP Krępa
2 miejsce - Puchar Przewodniczącego Rady Miasta, srebne medale oraz czek na sprzęt dla osp w wysokości 450 zł otrzymała OSP Smaszew
3 miejsce - Puchar Komendanta Gminnego, brązowe medale oraz czek na sprzęt dla osp w wysokości 300 zł otrzymała OSP Wróblina
Kategoria C (żeńskie drużyny pożarnicze)
1 miejsce- Puchar Burmistrza Tuliszkowa, złote medale oraz plecak dla każdej zawodniczki otrzymała OSP Krępa
24 czerwca 2007 roku o godzinie 15 w miejscowości Krepa, rozpoczęły się Gminne Zawody Sportowo Pożarnicze. Wzięło w nich udział 16 drużyn z 14 jednostek OSP z terenu gminy 13 męskich i 3 kobiece)

Czytaj więcej...

Festiwal Młodych Talentów

23 czerwca odbył się Festiwal Młodych Talentów i zarazem Festyn na Powitanie Wakacji.
Na scenie zaprezentowali się na nasi artyści – młodzi i utalentowani, którzy w minionym już roku szkolnym 2006/2007 występowali na gminnych, powiatowych, regionalnych, wojewódzkich i ogólnopolskich przeglądach i festiwalach.
Festyn z okazji Powitania Wakacji jest też niejako kontynuacją Gminnego Dnia Dziecka. Były konkursy z nagrodami oraz słodycze i drobne upominki, które ufundował Tuliszkowski Samorząd, który reprezentowany był przez Pana Grzegorza Ciesielskiego – Burmistrza Gminy i Miasta oraz Pana Piotra Hryniuka - Przewodniczącego Rady Miejskiej w Tuliszkowie.
Forum Kobiet w Tuliszkowie poprowadziło konkursy dla dzieci. Panie przygotowały nagrody z pieniędzy, które zebrały podczas loterii fantowej, zorganizowanej podczas tegorocznych Dni Tuliszkowa. Oficjalnego otwarcia dokonali Burmistrz i Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Hryniuk.
Tuliszkowski Samorząd z okazji Gminnego Dnia Dziecka ufundował atrakcyjne nagrody, można je było wylosować. W losowaniu nagród mogły wziąć udział tylko dzieci, w wieku od 3 do 16 roku życia, obecne na festynie. Aby wziąć udział w losowaniu wystarczyło wrzucić do specjalnie przygotowanego kartonu kartkę z czytelnie napisanym imieniem, nazwiskiem, klasą i szkołą.
Występy rozpoczął Dziecięcy Zespół Ludowy „Tuliszkowiacy”. Zespół debiutował w tym roku podczas Dni Tuliszkowa. Prowadzą go Pani Bożena Pielesiak – która jest kierownikiem zespołu, a muzycznie wspiera ją Pan Jarosław Durkiewicz.
Następnie usłyszeliśmy piosenkę „Niedorosła Miłość” wykonaniu Anety Ferko. Jej opiekunem muzycznym jest Pan Jarosław Durkiewicz. Aneta reprezentowała gminę Tuliszków i powiat turecki podczas finału festiwalu piosenki dziecięcej i młodzieżowej w Koninie.
Jako trzecia zaprezentowała się Justyna Wieczorkiewicz, która uczy się grać na syntezatorach pod kierunkiem Pana Jarosława Durkiewicza. Justyna reprezentowała w tym roku gminę i powiat w konkursie w Przedeczu.
W jej wykonaniu usłyszeliśmy utwór zespołu Bajm „Ta sam chwila”
Następnie na scenie pojawił się Dziecięcy Zespół Teatralny „Asy”. Spektakl przygotowała z dziećmi Małgorzata Grześkiewicz, a ścieżkę dźwiękową do przedstawienia skomponował Jarosław Durkiewicz.
Tuż po nich na scenie pojawili się młodzi aktorzy z Teatru Młodzieżowego „Wyobraźnia” działającego przy MGOK.
Dziecięca Grupa Taneczna z MGOK w Tuliszkowie zaprezentowała układ taneczny "Domowe małe zoo".Kolejną młodą artystka był  Katarzyna Kowalska ze SP w Ogorzelczynie. Prowadzi ją Pani Ewa Wągiel.
Kasia zaśpiewała piosenkę „Zuszek”
Po Kasi wystąpiła młoda artystka, która zaprezentowała swoje umiejętności gry na syntezatorze. Była to Marta Wieczorkiewicz, która wykonała utwór "Znamy się tylko z widzenia". Po jej występie razem z siostrą otrzymała od burmistrza serdeczne podziękowania.
Następnie wystąpił Patryk Krukowski z Zespołu Szkół w  Tuliszkowie. Przygotowuje go Pan Tomasz Maćkowski. W wykonaniu Patryka usłyszeliśmy dwie piosenki: „Moje hobby” i „Żyj do przodu”.
Tuż po nim na scenie pojawili się: Wiktoria Stachurska, Katarzyna Musidlak, Marta Wągiel, Natalia Kocimska, Karolina Jafra, Wiktoria Musidlak, Wiktoria Kacprzak, Jakub Koźmiński, Magdalena Piaskowska, Aleksandra Zioło, Mateusz Zioło, Michał Dębczyński, Urszula Puchała, Artur Bucikiewicz, Marcelina Kotschmarow, Kosma Kotschmarow, Ewelina Mikołajczyk i Anna Fular. Wszyscy oni brali udział w warsztatach plastycznych  organizowanych w tym roku przez M-GOK. Ich prace można było oglądać w holu domu kultury.
Po grupie plastycznej wystąpiła Monika Kozłowska ze SP w Ogorzelczynie. Opiekuję się nią Pani Ewa Wągiel, a w wykonaniu Moniki usłyszeliśmy „Czas jak kamień w wodę”.
Kolejną młodą piosenkarką, która pojawiła się na scenie była Wioletta Pigulska, laureatka wielu nagród i wyróżnień. Zaśpiewała ona piosenkę „Żyj do przodu”.
Jako ostatnia wystąpiła Magda Ferko. Magda brała udział w tym roku w programie Od Przedszkola do Opola. Opiekuje się nią Pan Jarosław Durkiewicz. W jej wykonaniu usłyszeliśmy piosenkę „Dziecięce Marzenia”.
Po części artystycznej, na scenie pojawiły się Panie z Forum Kobiet, które przeprowadziły serię konkursów dla dzieci i młodzieży.
Zaraz po nich Burmistrz Grzegorz Ciesielski i Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Hryniuk wręczyli nagrody ufundowane z okazji Dnia Dziecka, a których ze względu na złe warunki pogodowe 2 czerwca nie zostały wręczone. Były to piłki, książki oraz odtwarzacze MP4.
Podsumowaniem dnia była zabawa taneczna, która pomimo deszczu i zimna przyciągnęła wiele osób.
23 czerwca odbył się Festiwal Młodych Talentów i zarazem Festyn na Powitanie Wakacji.
Na scenie zaprezentowali się na nasi artyści – młodzi i utalentowani, którzy w minionym już roku szkolnym 2006/2007 występowali na gminnych, powiatowych, regionalnych, wojewódzkich i ogólnopolskich przeglądach i festiwalach.

Czytaj więcej...

Sukcesy Tuliszkowskich grup teatralnych


Teatr dziecięcy ASY działający przy M-GOK zdobył na Powiatowym Przeglądzie Teatrów Dziecięcych w Dobrej Nagrodę Główną w postaci 200 zł i możliwość wystąpienia w przeglądzie wielkopolskim.

Czytaj więcej...

Gminny Dzień Dziecka

2 czerwca o 15:00 w strugach deszczu rozpoczął się Gminny Dzień Dziecka. Rozpoczął Burmistrz Gminy i Miasta Tuliszków Gzegorz Ciesielski który wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Piotrem Hryniukiem przywitali wszystkich przybyłych, a w szczególności dzieci.

Czytaj więcej...

POLECANY FOTOREPORTAŻ

Budowa kanalizacji w Grzymiszewie.

 

Termomodernizacja budynku po dwrocu.

 

Budowa punktu zbierania odpadów

 logii

facebook_page_plugin